Kupa Masajı Ve Hacamat

Kupa masajı, bardak çekme veya vakumlu masaj olarak bilinen en eski masaj yöntemlerinden birisidir. Isıtılmış bardakların deriye nüfuz etmesi ve bulunduğu bölgenin tüm ağrılarını gidermesi ile gerçekleşir.

10 Numara Masaj olarak biz iddalıyız çünkü internet üzerinde gerçek masaj hizmeti veren bir masaj portalıyız. Kupa masajı sıklıkla, sırt ve omuz bölgesine uygulanmaktadır. Isıtılmış bardakların cilde koyulması ve vakumla cildi kendine çekmesi sayesinde sırt ve omuz ağrılarının tümünü yok etmesiyle etkilidir. Akupunktur özelliğini içerisinde tutan kupa masajı, günümüzün en popüler masaj yöntemlerindendir.

Kupa Çeşitleri Nelerdir?

 • Kuru ve sabit kupa masajı
 • Islak ve yüzeysel kupa masajı
 • Hareketli kupa masajı
 • Moksibusyon kupa masajı
 • Akupunktur kupa masajı
 • Krem ve merhemlerle kupa masajı

Kupa terapisi yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Kupa, vakumlu masaj tekniğinden faydalanmak için samsun spa masaj merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

Farklı basınç ve bardak boyutları ile uygulanan kupa masajı, kişinin ağrı ve sağlık durumuna göre belirlenmektedir. Kupanın boyutu, bölgede duruş süresi ve basıncı kişiye göre değişiklik göstermektedir.

Kupa masajının bıraktığı iz ciltte renk değişimine neden olabilir. Ancak belirli bir zaman sonrasında kendiliğinden kaybolmaktadır.

Basit ancak oldukça etkili bir işlem olan vakumlu masaj tekniği uzun yıllardır evlerimizde dahi uygulanmaktadır. Kılcal damarlara yoğun kan akışlı sağlar ve vücudun tüm ihtiyacı olan oksijenin yayılımını oluşturur.

Vücut direnci artar, kişi kendini daha enerjik ve sağlıklı hisseder. Oldukça faydası bulunan kupa masajının başlıca etkilerini inceleyelim.

Kupa Masajının Etkileri

 • Bitkinlik ve uyku bozukluklarına iyi gelir
 • Dinamizm kazandırır
 • Vücut fonksiyonlarını harekete geçirir
 • Ağrıları giderir
 • Sırt ve boyun tutulmalarına etki sağlar
 • Kas ve eklem ağrılarını yok eder
 • Kronik ağrılarla mücadele eder
 • Stres ve psikolojik sorunlarda rahatlama sağlar
 • Kabızlık, gaz ve sindirim sorunlarına çözüm sağlar
 • Kabızlığa iyi gelir
 • Bağışıklığı güçlendirir
 • Sinir ve yumuşak doku kanallarını düzene sokar
 • Dermatolojik sorunlara, çözüm sağlar

Alternatif tıp çözümlerinden birisi olan vakumlu masaj yöntemi özellikle yoğun iş temposunda çalışan kişilerin sırt bölgelerinde oluşan ağrıları gidermede çok etkilidir. Yaşam kalitesini ve konforunu arttıran kupa masajı için bizimle iletişime geçebilir, masaj, spa merkezimizden randevu talep edebilirsiniz.

Hacamat Nedir?

Son yıllarda oldukça revaçta olan ‘’hacamat’’ tedavisi, arapça bir kelime olup; kök anlamı olan ‘’hücum’’ yani  bir noktaya yönlendirmek anlamına gelmektedir. Özellikle Hz. Muhammed’in ayın belirli günlerinde önerdiği ve çeşitli hadislerde bahsedilmesi ile Müslüman ülkelerde çok daha fazla tercih edilen bu yöntem, vücuttaki kirli kanın belirli yerlere kupa yardımı ile toplanıp, ufak kesiler ile çekilmesi işlemindir ve ‘’Islak Kupa Tedavisi’’ olarak da adlandırılır. Özellikle vücudumuzda kanın içinde bulunan zararlı atıklar yani toksinler, enerjimizi, bağışıklık sistemimizi  ve sağlığımızı olumsuz yönde etkilemekte dolayısıyla da hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Hacamat yöntemi ile bu toksinlerin ve ölü kan hücrelerinin kandan atılması hücrelerin yenilenmesini sağladığı gibi, hasta olmadan önce uygulandığında birçok hastalıktan koruma özelliği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Uygun Olmayan Kişiler

5000 yılı aşkın bir süredir kullanılan bu holistik tedavinin uygulanamadığı kişiler de vardır. Örneğin kişinin özellikle kalp hastalığı var ise, kansızlık, zayıflık / yaşlılık ve kan yoluyla bulaşan hastalıkları mevcut ise Hacamat uygulaması yapılamaz. Buna ek olarak; düşük tansiyon ve hamilelik durumu olan ( gebeliğin günleri hariç), organ nakli yapılmış, diyaliz ve hemofili hastaları , kemoterapi ya da ışın tedavisi gören, kalp pili ve stent takılmış olan kişilerde (kalp bölgesine yakın) hacamat yapılması oldukça zararlıdır. Dolayısıyla hacamat öncesi muayene sırasında hekim bu konularda bilgilendirilmeli, kişinin ayrıntılı tıbbi geçmişi mutlaka incelenmelidir.

İslam’da Hacamat Takvimi ve Uyulması Gereken Kurallar

Hacamat uygulaması yapılmadan önce; kişinin regl döneminde olmaması; cerrahi bir müdahale geçirmişse en az 40 gün beklemesi, tok ve aç olunmaması, uygulamadan 1 gün önce ve sonra hayvansal gıdaların tüketilmemesi dikkat edilmesi, 1 gün öncesinde ve sonrasında cinsel ilişkide bulunulmaması, banyodan hemen sonra uygulanmaması, kupanın beşten fazla olmaması; yara ve yanık ve dövme üzerine uygulanmaması, kesilerin 0.3 mm’den fazla olmaması, dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar arasındadır. Uygulama yapılacak günler Hz. Muhammet’in belirttiği üzere çarşamba, cuma, cumartesi haricidir ve kişi yaptırmadan önce abdestli olmalıdır. Hacamat yaptırmak için en iyi dönemin ilkbahar ve sonbahar olduğu da çeşitli dini kaynaklarda belirtilmiştir.