Etik Kuralları

İstanbul Masöz Tavsiyelerimiz İçin Tıklayın !

Etik; toplumların kendi aralardı oluşturdukları ve toplumu ayakta tutarak genel ahlakı korumaya, bireyler arası anlaşmazlık ve adaletsizliklerin olmasını önlemeye yarayan yazılı ya da yazısız kurallar bütünü olarak tanımlanabilir.Genel etik kurallarının varlığı bir yana; her ortamın, her cemiyetin ve her meslek grubunun da kendi içinde, yaşanmışlıklarla zaman içinde oluşturduğu bir takım etik kuralları bulunuyor.

Bir doktor için etik; Hipokrat yemini gibi somut ve yazılı olurken bir öğretmen için merhamet ve ahlaka dayalı soyut kurallar bütünü olarak karşımıza çıkıyor.

Etik kuralları, sanıldığı gibi sadece sorumluluk sahiplerinin değil; toplumda yaşayan bütün bireylerin uymaları gereken kurallar bütününü ifade ediyor. Yani sadece doktor değil hasta da, öğretmen değil öğrenci de bir takım etik kurallarından sorumlu.

Uyulması Gereken Kurallar

  • Etik kurallar sadece toplum ahlakını korumak için değil, sunulan hizmette hizmet alanın ve hizmet verenin haklarını korumak için de var edilen kurallardan oluşuyor.
  • Hizmet veren taraftaki kişiler etik kuralları çerçevesinde davranmak istiyorlarsa; her zaman doğru ve dürüst bilgi vermeli, uzmanlık alanlarından başka hizmetlere yeltenmemeli, uzman olduklarını iddia ettikleri alanla ilgili mutlaka genel geçer bir belge sunabilmeli, müşterilerine meslekleri dışında herhangi bir teklifte bulunmaktan kaçınmalı.
  • Hizmet alan kişiler ise etik kurallarına dikkat ederken; hizmet aldıkları şahıslara ve onların mesleki yeterliliklerine saygı göstermeli, olumsuz bir durumda kanun ve yasa yolu tercih edilmeli, insanlar meslekleri dışında bir hizmet vermeye zorlamamalı ve ya böyle bir teklif sunulmamalı.

Yanlış Algı Kurbanı Olan Meslek

Yüzyıllar öncesinden günümüze kadar gelişerek gelen masaj, ne yazık ki günümüzde toplum nezdinde saygınlığını yitirmiş durumda.

Gerek kendini masör diye tanıtan insanların yanlış uygulamaları gerekse masaj hizmeti altında farklı istekleri olan müşterilerin masajla bağdaşmayan istekleri ne yazık ki bu meslek gurubunu halk nezdinde itibarsızlaştırıyor.

Sağlığa ve insan psikolojisine birçok fayda sağlayan masaj teknikleri etik kurallara uyan insanlar arasında oldukça fayda veren bir uygulama olarak hayata geçiyor.

Sitemizde Bulunan İlanlar ve Masörler/Masözler

Her ne kadar her ilan sahibi masör ve her masaj hizmetinden faydalanmak isteyen müşteri kendi davranışlarının sorumluluğunu alıyor olsa da; biz ahlak ve etik kuralları çerçevesinde çalışmaya özen gösteriyoruz.

  • Sitemize ilan koyan her meslektaşımızın daha önce herhangi bir etik olmayan davranışına rastlanmamış, alanında eğitimli, uzman kişiler olmasına dikkat ediyoruz. Bu dayede bu şifalı yöntemi güvenilir ellerde ahlaki ve uzmanlık altyapısına dayandırarak sunuyoruz.
  • Sitemizde bulunan herhangi bir ilan sahibi hakkında kanıtlanmış bir ithamla karşı karşıya kalırsak hukuki süreç başlatıyor be tekrar ilan vermesini önlüyoruz.

Hizmet Kalitesinin Yüksek Olmadı Adına Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • Hem hizmet alanın hem de mesleği gereği hizmet verenin etik ve ahlaki açıdan sorun yaşamamaları sunulan ve alınan hizmetin verimi açısından da hayati önem taşıyor.
  • Herkes fiziksel ve duygusal açıdan güvende hissettiği bir ortamda bulunmak istediğinden böyle bir ortamın enerjisi ve verimi çok daha yüksek oluyor.

Dünyada genel olarak kabul görmüş bir takım etik kuralları şöyle sıralamak mümkün

-Hizmet talebinde bulunan herkes, sosyal statüsü ve toplumsal rolü ne olurda olsun aynı kalitede hizmet görmeli.

– Hizmet sunan ve hizmet alan kişilerin mahremiyetlerine ve kişilik haklarına saygı duyulmalı

-Uygulanan hizmet ve talep edilen hizmet sadece uzmanlık alanının sınırları içinde olmalı. Uzmanlığı olmayan bir yöntem herhangi bir şekilde uygulanmamalı ve talep edilmemeli.

-Hizmet sunulan ortam ve hizmet sunan kişiler hijyen kurallarına riayet etmeli.

Giriş YapKayıt Ol